Cilji
Študent osvoji osnovne etične principe v medicini vključno z modernimi deontološkimi smernicami, spozna pomen zdravja za družbo in osnovne javnozdravstvene koncepte in pristope, razume razvoj medicine in spreminjanje pogledov na zdravje in bolezen skozi čas ter univerzalnost, internacionalnost in interdisciplinarnost medicine in obvlada osnove informacijskih sistemov in informacijskih orodij v zdravstvu.
Vsebina
Modul 1: Sklop I predstavlja predavanja o nacionalnih in mednarodnih deklaracijah, konvencijah, zakonih in kodeksih, s katerimi bo študent dobil vpogled v zdravnikovo moralno, materialno in kazensko odgovornost. Sklop II predstavlja 15 seminarjev, ki jih bodo študentje opravili v skupinah in z njimi poglobljeno proučili izbrana poglavja iz medicinske deontologije in se spoznali z nekaterimi etičnimi dilemami, s katerimi se srečuje zdravnik v svoji praksi.
Modul 2: Medicina, javno zdravje in javnozdravstvena medicina. Zdravje in bolezen. Determinante zdravja. Opredelitev determinante zdravja in dejavnika tveganja. Pregled determinant zdravja. Zdravstveno varstvo. Metode proučevanja zdravja prebivalstva. Obvladovanje zdravstvenih problemov. Javnozdravstveni pristopi in ukrepi. Veliki javnozdravstveni problemi.
Modul 3: Razvoj medicinske znanosti in prakse skozi zgodovino - od pramedicine do sodobne medicine. Dosežki slovenskih zdravnikov na tujem in nekaterih tujih zdravnikov pri nas ter razvoj organiziranih zdravniških združb, zdravstvenega šolstva in bolnišnic pri Slovencih. Spodbujanje študentskega razmišljanja in motiviranje študentov s seminarji in ekskurzijami.
Modul 4: Podatkovne zbirke. Elektronski medicinski zapisi. Informacijski sistemi v zdravstvu. Signali v medicini. Slike v medicini. Telemedicina in telematika. Sistemi za podporo pri medicinskem odločanju. Varnost informacij in kriptografija. Nomenklature in klasifikacije v medicini. Računalniška omrežja in Internet kot infrastruktura znanstvenega informiranja.
Modul Deontologija s filozofijo
Modul INFORMATIKA
Modul UVOD V JAVNO ZDRAVJE
Modul ZGODOVINA MEDICINE
Course Regime - History of Medicine
Deontologija s filozofijo - Program predavanj
Deontologija s filozofijo - Program predavanj
Informatika
Zgodovina medicine
Izvedbeni urnik 2020/21
Uvod v javno zdravje
IZPITNI ROKI
Predmetni kolokvij:
Redni izpitni roki:
Priporočena literatura in filmi z medicinsko tematiko
Intervju s prof. Zvonko Zupanič Slavec o epidemijah nekoč in danes
Priporočeni filmi o pandemijah za preživlajnje časa v karanteni
SEMINAR/ESEJ
Navodila za pripravo seminarja/eseja najdete v režimu študija predmeta.
Seminar/esej obvezno pošljite na naslov . V kolikor ga boste poslali na drug naslov, ne garantiramo, da bo tudi pregledan in ocenjen.
Kako uporabljati literaturo
PRISTOP: Pri predstavitvah historiatov medicinskih strok v svetu in pri nas oz. izbrane seminarske teme črpajte podatke iz spletnih predstavitev, predvsem iz člankov, ki so lahko v nacionalni bazi COBISS ali v mednarodni medicinski bazi pubmed, do katere imate dostop, ker ste član Centralne medicinske knjižnice. Uporabljajte tudi svetovne medicinske enciklopedije, strokovne revije, Zdravniški vestnik, Zobozdravstveni vestnik, revijo Isis, Medicinske razglede, Liječnički vjesnik, različne znanstvene in strokovne knjige, članke, Enciklopedijo Slovenije idr.
Trditve, ki jih dobesedno navajate ali povzemate po virih, sprotno citirajte - glej primera. Način citiranja izberete sami, pomembno pa je, da z navajanjem jasno podate, kje se uporabljeni podatki oz. citati nahajajo. Če le ne gre za vaša spoznanja ali interpretacije, torej vse, kar povzemate iz literature, morate na mestu povzemanja ali dobesednega navajanja to označiti in po določenem principu izpisati, kje ste podatke pridobili.
Ker ima praviloma vsaka revija svoje zahteve citiranja, ki se jim morate prilagoditi, se spoznajte tudi z recenzirano študentsko revijo MF Medicinski razgledi, kjer uporabljajo zapisana klasična pravila pisanja člankov (vancouverski način citiranja za naravoslovje).